دسته بندی
دو تغییر عمده در آزمون دکتری 94

حسین توکلی روز پنج شنبه در بازدید از غرفه ایرنا در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در گفت و گویی افزود: تاکنون روال بر این بوده که پس از اعلام نتایج اولیه، داوطلبان با نمره های علمی بالاتر به صورت چندبرابر ظرفیت به دانشگاه ها معرفی می شدند و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هم براساس سوابق علمی و پژوهشی، پذیرفته شدگان نهایی را انتخاب و به سازمان سنجش معرفی می کردند.

وی به تدوین یک دستورالعمل مشخص و واحد برای انجام مصاحبه از معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت آزمون دکتری در سازمان سنجش اشاره کرد و گفت: شاخص های مربوط به پذیرش دانشجویان دکتری در مرحله مصاحبه اکنون تدوین شده و به هر یک از فعالیت های علمی و پژوهشی همچون داشتن مقاله، تالیف کتاب و موارد مشابه، یک سهم و نمره مشخص داده شده است.

به گفته توکلی این دستورالعمل برای تایید نهایی به وزارت علوم ارسال شده است و بعد از تصویب نهایی برای آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 94 اجرایی خواهد شد.

مشاورعالی سازمان سنجش توضیح داد: پس از ابلاغ، همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور موظف به اجرای آن در روند مصاحبه معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت آزمون دکتری خواهند بود.

وی درباره دومین تغییری که قرار است در آزمون دکتری سال آتی به اجرا درآید نیز گفت: در آزمون های دکتری نیمه متمرکز سال های قبل، سازمان سنجش حدنصاب قبولی داوطلبان را تعیین و اعلام می کرد و داوطلبانی که حدنصاب قبولی اولیه در یک رشته تحصیلی آزمون دکتری را کسب می کردند جزو پذیرفته شدگان مرحله اول تلقی شده و برای مصاحبه به دانشگاه ها معرفی می شدند.

توکلی افزود: قرار است در آزمون دکتری سال 94، خود دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی حدنصاب لازم برای پذیرش دانشجو در رشته محل های خود را به سازمان سنجش اعلام کنند و در این مرحله، داوطلبانی که حدنصاب تعیین شده آن دانشگاه ها را به دست آورده اند از طرف سازمان سنجش به همان دانشگاه ها معرفی خواهند شد.

بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها فردا 23 آبان در مصلی تهران به کار خود پایان خواهد داد.اخبار دانشگاه - ایرنا

گردآوری شده توسط: گروه خبــر ایران فروم
Cloob Print Google+
امروز در ایران فروم
پربیننده های روز