دسته بندی
پربیننده های سیاست
سوم آذر، روز پیروزی ملی ایرانیان

آخرین دور مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه کشورهای ١+٥ برای رسیدن به راهکاری جامع در وین از روز سه شنبه در حالی در وین از سر گرفته شد که تا سوم آذر، آخرین مهلت تعیین شده برای مذاکرات، فقط ٦روز باقی است و همچنان اختلافات فراوانی تا رسیدن به یک نقطه مشترک وجود دارد.

جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده که در مساله هسته ای، به دنبال تعامل و مذاکره است و در این راه هیچگاه میز مذاکره را رها نکرده و سعی کرده است به طور واضح نگرانی های مشروع را پاسخ دهد و به حل و فصل آن بپردازد. بنابراین، اگر طرف مقابل اراده سیاسی برای اتخاذ تصمیمات سخت به منظور رسیدن به یک توافق را داشته باشد، بدون شک، اکنون شرایط برای رسیدن به یک تفاهم برد- برد فراهم است، چرا که پیشنهادهای ارائه شده برای پایان دادن به بحران ساختگی هسته ای ایران می تواند به حصول نتیجه بیانجامد.

نگاهی به مصاحبه امروز دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به وین نیز این واقعیت را اثبات می کند که :

1-جمهوری اسلامی ایران به دنبال راه حل، تفاهم و تعامل سازنده است.

2- در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی برای اتخاذ تصمیمات سخت را داشته باشد، پیشنهادهای متعددی برای حصول توافق وجود دارد.

3-هدف از حضور در وین، رسیدن به نتیجه مناسبی است که حقوق ملت ایران را محترم شمرده باشد.

4-نتیجه مذاکرات چه توافق و چه ایستادگی در مقابل زیاده خواهی باشد، روز سوم آذر روز پیروزی ملی ایرانیان در رسیدن به اهدافی است که دنبال آن بوده ایم.

5- در مورد همه موضوعات هنوز اختلاف نظر وجود دارد، اما موضوع میزان غنی سازی(نه اصل غنی سازی) و نحوه اوج گرفتن به سمت غنی سازی صنعتی وقت همه را گرفته است.

6- گروهی در غرب هنوز فکر می کنند تحریم ها برایشان منفعتی داشته و راه حل است، لذا، موضوع رفع تحریم ها نیز مورد اختلاف می باشد.

این موارد اثبات می کند که ایران تاکنون با تمام حسن نیت و اراده سیاسی پا به مذاکرات هسته ای گذاشته، اما گاهی زیاده خواهی و عدم اراده سیاسی طرف مقابل، شرایط حصول به توافق را با دشواری هایی روبرو کرده است.

این نکته نیز غیر قابل انکار است که دیگر هیچکس ایران را در صورت نرسیدن به یک توافق تا ضرب الاجل 24 نوامبر(3 آذر) مورد سرزنش قرار نخواهد داد؛ زیرا این طرف مقابل بوده است که با زیاده خواهی امکان رسیدن به توافق را از میان برده است.

به هرحال، در سوم آذر نتیجه مذاکرات چه توافق و یا ایستادگی ایران در مقابل زیاده خواهی طرف مقابل باشد، همواره این روز به عنوان «روز پیروزی ملی ایرانیان» در یادها و خاطره ها باقی خواهد ماند.

منبع: irna.ir

گردآوری شده توسط: گروه خبــر ایران فروم
Cloob Print Google+
امروز در ایران فروم
پربیننده های روز